Tarihçe

a.)     Kasabamızın Kesin Kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte ilk kurulduğu bölge bugünkü akçaşehir mevkiinde olduğu bilinmektedir. Akçaşehir mevkiinde Mihail adında bir ermeni çiftçinin olduğu, Yavuz Sultan Selim döneminde buraya 3 ailenin yerleştirildiği zamanla çoğalarak burada köy oluştuğu ve köyün isminin de Mihail Köyü (halk diliyle mıyıl köyü) olduğu söylenmektedir. Köyün İlk ismi Büyük Osmanlı Arşivindeki kayıtlara göre “ Büyük Osmanlı Arşivi 438 nolu defter (İstanbul) 1530 yılında “Mihail” ismi geçmektedir”, Afyon Şeriye sicil no : 573 belge no 119 varak 31/a’da Mihail karyeli Bozokoğlu İbrahim Bin Süleyman ismi Hicri 1263 yılında geçmektedir. Şeriye Sicil 574, belge no : 173, varak 50-b’de Mihailli İmamoğlu Abdurrahman 165 hicri yılında ismi geçiyor,  Mihail köyü imamının başka bir yere gitmesi nedeniyle tarlasını başkasına sattığına dair tutanak olmuştur. Köy zamanla bugünkü eski cami (ulu Cami) çevresine göçmüş ve evlerini buralara yapmışlardır. Yine zamanla köy halkı çoğaldıkça artık yavaş yavaş köyün batısında bulunan Gümüşburnu tepesinin eteklerine yerleşim yerleri kurulmuş ve bugünkü halini almıştır. Nuribey ismi Şehit üsteğmen Nuri Bey’e izafen 13 Mart 1320 tarihinde Nuribey olması için talep edilmiş, (18 Mart 1330) 1914 yılında Nuribey Türkiye de ilk kez  1600 metreye yükselmiş ve 240 km. hava yolculuğunu kesintisiz gerçekleştirmiş ve bu yolculuğun sonunda hazin bir şekilde şehit olan Osmanlı hava subayı Nuri Bey’den almıştır. Nuribey Köyü 1987 yılında köy statüsünden Kasaba statüsüne geçmiştir.
(1)          Kasabamızda tarihi eser olarak bilinen iki adet  köy çeşmesi (aliye çeşmesi, köy çeşmesi) , bir adet cami (ulu Cami), bir adet köprü bulunmaktadır. Ancak dereceleri bilinmemektedir.
(2)     Kasaba günlük hayatlarını tarım ve hayvancılıkla uğraşmakla geçirmektedir. Eskiden köy kahvehaneleri çok olmakla birlikte şimdilerde bu durum tersine dönmüş ve yok denecek kadar azalmıştır. Bunun nedeni ise kasaba nüfusunun genç olması, iletişim ve teknolojinin artması, Kasabanın okuma yazma oranının yükselmesi, ulaşım araçlarının çoğalması ve Afyonkarahisar merkezinin kasabaya çok yakın olması nedeniyle (10km) artık gençler bu tür ihtiyaçlarını Şehir merkezinde gidermektedir. Kasabada gençler kültrel faaliyet olarak Nuribey Belediye Spor Kulübü kurmuş ve faaliyetini sürdürmektedir.
 
(b) Kasabamızın Eski Adı Mihail olarak yazılmaktadır, Mıyıl olarak bilinmektedir.
 
(c) Nuribey kasabası Afyonkarahisar Merkez İlçeye bağlı bir kasabadır. Afyonkarahisar Şehir merkezine 10 km uzaklıkta olup ulaşım Afyonkarahisar – Şuhut yolu üzerinden asfalt yolla bağlıdır. Kasabamızın doğusunda Karaaslan Köyü , Batısında Halımoru Köyü, Kuzeyinde Salar Kasabası, Güneyinde ise Efe Köyü bulunmaktadır.
 
(ç) Kasabamız yerleşim biçimi arazi  yapısına göre şekillenmiş kasaba içerisinde bulunan Gümüşburnu tepesinin uzantısı boyunca evler yapılmıştır. Aynı zamanda Kasabamızın tarımsal faaliyette bulunan KarabÜyüklü ve Dikilitaş mevkisinde de yapılaşmalar oluşmuştur.
 
 
( e ) Kasabamız nüfusu 1575 kadın 1554 erkek olmak üzere toplamda 3129’dur. 718 tane hane sayısı bulunmaktadır. Kasabamız Göç almamaktadır. 

(f) Kasabamızda 26 öğretmen, 4 belediye memuru, 4 imam, 3 sağlık ocağı personeli bulunup toplamda 26 kamu görevlisi bulunmaktadır.
 
(g)  Kasabamızda 1 adet Türk Telekom Santral, 1 adet Vodafone baz istasyonu bulunmaktadır. Kasabamıza İletişim sıkıntısı yaşanmamaktadır.
 
(h) Kasabamızda Kışların soğuk ve kar yağışlı, yazların ise sıcak ve kurak geçtiği bir (step) iklimi görülmektedir. İlkbahar ve sonbahar mevsiminde ise yağışlar yağmur biçiminde artar ve step ikliminden biraz farklılık gösterebilir.
 
(ı) Kasabamız Afyonkarahisar merkeze çok yakın olduğundan tamamen aynı karakterdeki iklim özelliklerini yansıtmaktadır. Kasabamız bitki örtüsü tarımsal nitelikli alanlar , Meyve bahçeleri ve kavaklık alanlar oluşturmaktadır. Özellikli bir bitki örtüsü topluluğu göze çarpmamaktadır.
(i) Kasabamız ulaşımı Afyonkarahisar – Şuhut yolundan sağlanmaktadır. Patika yol olarak     bilinen Karaaslan yolu, Akçaşehir yolu, Dikilitaş yolu, Halımoru Köyü yolu bulunmaktadır.
Başkan


ABDULLAH ÇAKMAK
 BAŞKAN
Hava Durumu
Saat