Hakkında

HAYVANCILIK: 

Kasabada tarımdan sonra en önemli gelir kaynağı;hayvancılıktır. Kasaba halkının tamamına yakını süt inekçiliği,besicilik yapmaktadır.Genellikle süt ürünleri Afyon ve diğer illere gönderilmektedir.Mandıra bulunmayıp süt ürünleri evlerde yapılmaktadır.Kasabada az da olsa yumurta tavukçuluğu yapılmaktadır.Elde edilen tavuk ürünleri toptancı firmalara satılmaktadır.kasabada birkaç sürü küçükbaş hayvanı da bulunmaktadır.Kasabada kısa dönem küçük ve büyükbaş kurbanlık üretimi de yapılmaktadır. 

ENDÜSTRİ VE SANAYİ 

Kasabada hiçbir sanayi kuruluşu yoktur. Ancak Kasaba halkından İbrahim BORAN ’a (Akbor) ve İsmail AKDAĞ’a (Akdağ) ait iki tuğla fabrikası mevcuttur. Kasabada dört adet Tarım makineleri tamir ve demir kaynak atölyeleri vardır.Kasaba halkından 5 kişinin sondaj makinesi bulunup çevre köy ve kasabalarda çalışmaktadır.Kasabada biri Nuribey Belediyesine (faal değil) diğeri de şahsa ait olmak üzere iki adet akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Kasabada tarımda ve tuğla fabrikalarında çalışan 472 adet traktör bulunmaktadır.ayrıca kasabada 4 adet nakliyat kamyonu bulunmaktadır.

ELEKTRİK,YOL,SU VE ALTYAPI DURUMU 

Kasabanın tüm hanelerinde elektrik vardır.Kasabanın 2 adet içme suyu kuyusu 100 tonluk deposu ile hemen hemen tüm hanelere hizmet vermektedir.Şebeke suyu kasabanın tüm ihtiyacını karşılamamaktadır.Kasabanın Salar Kasabası-Karaaslan Köyü arası asfalf,ana caddeler paket taşı döşeli ara sokaklar stabilizedir.Stabilize olan kısımlarda kış aylarında aşırı çamurlanma olmaktadır.Buda kasaba hayatını olumsuz yönde etkilememektedir.Yerel yönetimin bu konuda çalışmaları devam etmektedir.Kasabada kanalizasyon alt yapısı olup tüm birimlere ulaşmış değildir.Bu konuda da yerel yönetimin çalışmaları devam etmektedir.

TURİZM: 

Kasabada gezilmesi ve görülmeye değer hiçbir tarihi eser ve sanatsal değere sahip yapıt yoktur.Ancak Kasabanın güneydoğu civarında yaklaşık 5 km uzaklıkta Akça şehir isminde bir eski yerleşim yeri kalıntıları bulunmaktadır. 

YER ALTI KAYNAKLARI: 

Kasabanın batısında yerleşim birimi içerisinde özel sektöre ait mermer ocağı ve kasabanın güneybatısında yerleşim birimine 5 km uzaklıkta Afyon çimento fabrikasına ait bir taş ocağı bulunmaktadır. Bunun dışında her hangi bir yer altı kaynağı yoktur. 

EĞİTİM: 

Kasabada eğitim ve öğretim yapılan İsmet Atilla İlköğretim Okulunda 24 öğretmen 17 şube Sınıfta 432 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir.Kasabada lise öğrencileri Afyon Merkezindeki çeşitli liselere devam etmektedir.Kasabada Süleymancı cemaatine ait 100 öğrenci kapasiteli ve halen 26 adet öğrencinin barındığı 3 katlı bir kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.Kasaba şu ana kadar 6 öğretmen, Bir emniyet komiseri,1 kaymakam,1 ebe ,1 veteriner,1 telekom müdürü,1 muhasebeci ve buna benzer mesleklerde ülkemize yararlı bir çok kişi yetiştirmiştir.Kasaba kızları oldukça zeki olmalarına rağmen aileleri tarafından ilköğretim den sonra eğitimlerine devam etmeleri önlenmektedir. Bu da kasabanın önemli sorunlarından ve gelişmesini etkileyen faktörlerden birisidir. Kasabanın p ‘i okur yazar geriye kalan kesimi ise okuma yazma bilmemektedir. 

KUR’AN KURSU FAALİYETLERİ

Kasabada kur’an kursu yoktur.Yaz kursları ve evlerde kadınlar arasında kurslar düzenlenmektedir.Halkın €’e yakını kuran okumasını bilmektedir. 

DİNİ İHTİYAÇ VE HALKIN TALEBLERİ 

Kasaba halkı için mevcut cami yeterlidir.Ancak kasabanın en önemli talebi kadrosuz camilere görevli atanmasıdır. 

ESNAFLAR: 

Kasabada Özel şahıslara ait köy ekmeği yapılan 16 fırın,11 bakkal 4 kahvehane 3 un ve yemci 1 kuaför 2 kasap,1 veteriner kliniği,1lokanta,1 internet cafe bulunmaktadır. bulunmaktadır. 

ULAŞIM : Kasaba Afyon’ a 13 Km uzaklıkta olup Kasaba Ulaşımı Özel Halk otobüsleri tarafından sağlanmaktadır.Dört özel halk otobüsü Nuribey’ den Afyon ‘ a Çarşamba ve Pazartesi günleriYarım saat diğer günler 1 saat arabayla otobüsler hareket etmektedir. 

SOSYAL TESİSLER: 

Kasabada Halımoru köyü civarına salınan sondaj ve Ali İhsan Paşa Mahallesindeki Depodan su ihtiyacı karşılanmaktadır. Kasabanın yeni yerleşim yerleri hariç diğer kesimlerde Alt yapı mevcuttur. Kasabada 4 adet mahalle çeşmesi vardır. Bu çeşmelerin büyük bir kesimi çok eski dönemlerde yapılmış olup tarihi eser değeri taşımaktadır. Kasaba Nuribey Belediye Spor Kulübü adında futbol takımı ve futbol takımına ait karaçayır diye adlandırılan mevkisinde Futbol sahası vardır. Kasabada bir adet hamam vardır .Fakat hamam ekonomik kriz ve talep Olmaması nedeniyle çalıştırılmamaktadır. Kasabanın M. Fevzi Çakmak Mahallesinde ki pazarda Pazartesi günü etraf köylerden ve kasabalardan gelen esnaflar sayesinde ticaret yapılmaktadır. Patates hasat döneminde kasaba dolmuş durağı civarında patates alım ve satımı yapılmaktadır. Günlük Kasabadan diğer yerlere 100 ton patates satışı yapılmaktadır. 

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER : 

Kasabada normal günlerde kültürel etkinlik yapılmamakla birlikte diğer önemli günlerde Düğün,sünnet vb. günlerde kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu merasimler çoğunlukla ilahi diye biline İslam i müzik ile yapılmakla beraber çalgı usulüyle de yapılmaktadır. Yöreye ait geleneksel diş gününde, hıdrellez şenliği yapılmaktadır. Kasabada soğuk kış günlerinde köy odalarında sohbetler ve eğlenceler düzenlenmektedir.

Başkan


ABDULLAH ÇAKMAK
 BAŞKAN
Hava Durumu
Saat